Strenna 2019

Představujeme téma, plakát a hashtag, který má být symbolem salesiánského hesla na rok 2019.

„Svatost je něco blízkého, reálného, konkrétního, možného… Není to nějaký fakultativní nadstandard pro vyvolené. Je to naplněný život podle Božího plánu a jeho darů,“ píše hlavní představený don Ángel Fernández Artime, když představuje salesiánské heslo (Strennu) pro rok 2019. Kompletní komentář a video ke Strenně vyjde jako obvykle na konci roku, ale už teď máme k dispozici plakát Strenny, který graficky znázorňuje výzvu ke svatosti pro všechny.

Po čtyřech letech, kdy byly plakáty Strenny kreslené talentovanými výtvarníky, se letos grafika plakátu vrací k co nejautentičtějšímu vyjádření reality: k fotografickému snímku. Ale ne k nějaké profesionální studiové fotografii, nýbrž k něčemu naprosto běžnému a blízkému každodennímu životu kluků a holek, kteří na celém světě, napříč různými kulturami a tradicemi, všichni se svými chytrými telefony zvěčňují a sdílí okamžiky svého života. I tohle je výrazem konkrétnosti a uskutečnitelnosti „pro všechny“.

Snímek, nebo lépe řečeno selfie, zachycuje hlavního představeného, jednu sestru salesiánku a další mladé nebo mladé dospělé, které můžete potkat třeba v oratoři. Nápis hlásá téma letošní Strenny, ale neobyčejným způsobem: motto doprovázené větou z evangelia „Aby moje radost byla ve vás“ (Jan 15,11) je napsáno jako hashtag, což je typický prvek Instagramu, a doplněno svatozáří.

Svatost a sociální sítě, svatost a svět mladých nejsou v kontrastu, naopak: svatost se má sdílet právě jako hashtag: #svatostiprotebe.

Plakát je z mediálního centra IME Comunicazione (salesiánská provincie Jižní Itálie). V duchu této Strenny rozjíždíme sdílení hashtagu i plakátu na sociálních sítích.

Převzato ze salesiánské informační agentury ANS. Překlad: Anežka Hesová